Pěší výlety a turistika
TURISTIKA
Pěší výlety a turistika
Jedete na Šumavu poprvé a nevíte si rady, kam dřív „skočit“? Máte horší či lepší fyzičku nebo nerozchozené boty? Máme pro Vás pár tipů na pěší výlety za poznáním…
Lanovkou na rozhlednu
Autem nebo pěšky z penzionu (cca. 5 km po zelené a pak žluté značce) se dostanete k dolní stanici lanovky Kobyla. Ta Vás vyveze až k rozhledně, která je zbudovaná rekonstrukcí bývalého skokanského můstku na Zadově. Vystoupat 158 schodů nebude velký problém, odměnou Vám bude úžasný výhled na šumavskou krajinu. Jihozápadní stěnu rozhledny tvoří horolezecká stěna. Parkování u lanovky je zdarma, můžete se i občerstvit v bufetu a dětem je k dispozici hřiště.
Prameny Vltavy
Výchozím bodem je Kvilda a její vyhlášená pekárna. Doporučujeme nakoupit například výborný a široko daleko (až za hranice) vyhlášený povidloň. Pak přejeďte na placené parkoviště v údolíčku. Odtud se vydejte po modré krásnou krajinou a po velmi příjemné cestě až k prameni Vltavy. Nebojte, nepřehlédnete jej! U pramene Vltavy si můžete v pohodě a klidu vychutnat třeba Váš povidloň, chvilku se zastavit a zanotovat si začátek Smetanovy Vltavy. Na rozcestí se dáte vlevo, směr Bučina. A z Bučiny po zelené zpět směr Kvilda.
Knížecí Pláně
Autem dojedeme do Borových Lad, kde zaparkujeme a vydáme se po žluté turistické značce po příjemné asfaltce na 7 km dlouhou procházku především lesem, bez výraznějších stoupání. Na kraji lesa pak odbočíme na modrou značku, ale v dálce už vidíme Knížecí Pláně. Cesta zpět je po stejné trase.
Hauswaldská kaple
Autem dojeďte na Srní, kde zaparkujete a kolem kostela, postaveného v roce 1805, zasvěceného Nejsvětější trojici. Vydejte se po modré turistické značce směrem k rozcestí Pod Kostelním vrchem. Odtud Vás už směrovky navedou kousek podél Vchynicko-Tetovského kanálu až na odbočku ke kapli. Celkem měří trasa necelé 3 km ke kapli a totéž cestou zpět. Místo bude jistě zajímavé i pro děti, je totiž opředeno bájnými legendami a tak trochu tajemné.
Naučná stezka Churáňov
8,5 km dlouhá naučná stezka vede okolím Churáňova. Začíná na nejvyšším bodu – na parkovišti před odbočkou ke známé meteorologické stanici Churáňov. Na její trase najdeme zastavení s informačními panely ( např. NS Churáňov, Klostermannovy skály, Šumavské stromy, Ohrožení živočichové Šumavy, CHKO Šumava, Karel Klostermann, Nad Kůsovem, Osídlení apod.). Naučná stezka vznikla za podpory tehdejší CHKO Šumava v roce 1979.
Na Kašperk
Vydat se na Kašperk můžete ze dvou míst – přímo z náměstí v Kašperských Horách po zelené turistické značce, kde vás čeká rychlé klesání, ale pak také ostré stoupání až na hrad. Druhou možností je zajet na parkoviště ke Žlíbku. Odtud je sice ostré, ale krátké stoupání po asfaltce. Na horizontu se dostaneme na lesní zpevněnou cestu a po té pokračujeme až ke Kašperku. Celá cesta má necelé 2 km a je opět vhodná i pro děti.
Prášilské jezero
Jeden z nejvyhledávanějších výletních cílů, Prášilské jezero, patří mezi pět ledovcových jezer ležících na české straně Šumavy. Na hrázi se nachází kamenný pomník na památku utonulého studenta. K jezeru se dostaneme buď po žluté a pak zelené turistické z parkoviště Gruber/Slunečná (3,5 km), nebo přímo z Prášil po červené značce (4,5 km).
Na Boubín
Výlet na Boubín se dá podniknout různě, my jsem si ho ozvláštnili jízdou vlakem. Auto jsme nechali ve Vimperku na nádraží a vyjeli vlakem do Kubovy Hutě. Cesta nádherná, nádraží v Kubovce také. Odtud jsme začali stoupat po modé značce, je to cca. 5 km až na rozhlednu, cesta většinou po zpevněné cestě, skoro až na kočárek by to bylo. Jenže kilometr před cílem začne divočina – příkré schody, kameny, kořeny. Ale stojí to za to (s kočárkem teda nestojí). U rozhledny jsme si dali rohlík se sýrem, buďte připraveni, stánek nikde široko daleko. A pak druhou stranou kopce opět po modré zpátky. Tlačil nás čas, takže jsme nestihli odbočku k lesní chatě, ale jinak cesta ze začátku a v prostředku zase hodně kamenitá a kořenovatá, jinak po zpevněné cestě, krásným lesem. Došli (spíš doběhli) jsme do zastávky Zátoň, doslova za 5 minut příjezdu vlaku. Dolů je to cca. 8 km a když si necháte víc času na pozorování krajiny, budou Vaše děti určitě moc spokojené.